Skip To Main Content
Skip To Main Content

Student Organizations

There are more than 200 student organizations on the campus of Ohio Northern University. Below is a list of the active campus organizations along with the contact person.

Student leaders: Interested in having a complete report of all of your student organization/club involvement at ONU? Request a co-curricular transcript today.

Academy of Managed Care Pharmacy (AMCP) Nicole Weckesser
Academy of Student Pharmacists Isabel Cwikla
Ada Friends Lauren Brackman
Alpha Epsilon Delta Kelsey Brebberman
Alpha Lambda Delta (website) Rachael Griffith
Alpha Phi Omega Caitlin Nahriniak
Alpha Xi Delta Michelle Haver
American Choral Directors Association Shawn Stevens
American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA) Jordan Reeves
American Institute of Graphic Arts (AIGA) Elizabeth Tremains
American Marketing Association (website) Miranda Buschur
American Society of Biochemistry and Molecular Biology - UAN at ONU Mary Ernst
American Society of Civil Engineers (ASCE) Thomas Smallwood
American Society of Consultant Pharmacists Michaela Wolford
American Society for Engineering Education Matthew Walker
American Society of Mechanical Engineers (ASME) Billy Mills
Arts & Sciences Student Advisory Board Rebecca Lifer
Asian American Student Union (website) Jackie Ahn
Association of Future Forensic Professionals Theresa Meli
Association for Supervision and Curriculum Development (ASCD) Kristin Sessler
Association of Computing Machinery (ACM) Georgia Snelling
Beta Alpha Psi Tony Jones
Biological Student Association (BSA) Mary Ernst
Black Student Union Michael Swain-Smith
Christian Pharmacists Fellowship International Danielle Johnson
Circle K Megan Stephan
Club Water Polo Calvin King
College Broadcasters, Inc. Nichole Tebbe
Colleges Against Cancer Nicole Michalek
Collegiate Middle Level Association (CMLA) Maggie Schneider
DCBA Dean's Advisory Council Thomas McArdle
Delta Omicron Laura Ayers
Delta Sigma Phi Casey Mulcahy
Delta Zeta Olivia Dinsmore
Fearless Shenanygans Kelly Beazel
Fellowship of Christian Athletes Kathleen Carley
Gamma Sigma Epsilon Mary Ernst
Habitat for Humanity Alicia Sawmiller
Indian Student Association Ben Johns
Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) Sean Ansted
Institute of Management Accountants (IMA) Julya Faulkner
Interfraternity Council (IFC) Jacob Byczynski
Joint Engineering Council Joseph Burnett
Kappa Alpha Theta Megan Bishop
Kappa Epsilon Morgan Homan
Kappa Kappa Psi Molly Ballard
Kappa Mu Epsilon Michelle Haver
Kappa Phi Claire Beadle
Kappa Pi Leah Casey
Kappa Psi Riley Sember
Latino Student Union Amber Davis
Leaders' Council Hannah Gustafson
Le Cercle Francais Carly Mathewson
Mathematical Association of America Rachel Liebrecht
Medicinal Herbs Club Anna Gurevich
Men's Rugby (formerly Men's Black Rose Rugby) Andrew Berger
Men's Ultimate Frisbee Sam Nemeth
Men's Club Volleyball Chris Tweed
Minority Association of Pre-Health Students (MAPS) Caitlin Dahlin
Mock Trial Dakotah Gray
Model UN Seth Ferguson
Mortar Board Grant Allbritten
Muslim Student Association Uhood Ashkan
National Communication Association Student Club (NCASC)/Lambda Pi Eta Hannah Peterson
Newman Club Allie Harrison
Northern Christian Fellowship Tim Coulter
Northern Engineers Without Boundaries (NEWB) Tyler Bernardy
Northern Entrepreneurs' Organization (NEO) Ja'Nessa Burnette
Northern Gaming Corey McLaughlin
Northern Knights Chess Club Dennis Mohn
Northern Review Kasy Long
Northern Ski and Board Landry Hostetler
Northern Stars Dance Team Jolene Vincel
Northern Nurses Without Borders Elizabeth Yaeger
Northern Without Borders Samson Frendo
Northern Yearbook Brit Rowe
Ohio Collegiate Music Education Assocication Rebecca Newton
Ohio Northern Christian Apologetics Rhys Black
Ohio Northern Construction Management Association Austin Tebbe
Ohio Northern Photographer's Association Breanna Jacobs
Ohio Northern Veterans Organization (ONVO) Tyler Turner
ONU American Sign Language Club Emily Henneman
ONU Astronomy Club Donnie Duran
ONU Badminton Club Blaine Ricketts
ONU Brother 2 Brother James Martin, Jr.
ONU Campus Girl Scouts Alexandria Lacombe
ONU Cheerleaders Trista Douce
ONU College Republicans John Willamowski, Jr.
ONU Fencing Club (website) Jeremy Martin
ONU Healthcare Business Professionals Rachel Doty
ONU Lions Club Ryan Repko
ONU Mens Club Soccer Team Drew Goehmann
ONU National Community Pharmacists Association (NCPA) (website) Hannah Gustafson
ONU National Student Nurses' Association (NSNA) Amber Paul
ONU Recycles Garrett Duktig
ONU Society of Human Resource Management Mary Winegardner
ONU Solve Matthew Golden
ONU Women's Club Lacrosse Lisanne Sprague
ONU Women's Ultimate Frisbee Danielle Johnson
Open Doors Cheyenne Cogan
Order of Omega Kyle Klawon
Panhellenic Council Jordan Holder
Pharmacy Council Olivia Henton
Phi Alpha Delta (PAD)/Pre-Law Society Dustin Lorenzo
Phi Alpha Theta Amarilla Fair
Phi Beta Delta Heather Sommer
Phi Delta Chi Nathan Kennell
Phi Epsilon Kappa Alyssa DeArment
Phi Eta Sigma (website) Rachael Griffith
Phi Gamma Delta (FIJI) (website) Nolan Gill
Phi Lambda Sigma Robert Rose
Phi Mu Alpha Brendan Graziano
Phi Mu Delta Nicholas DePeel
Phi Sigma Rho Nicole Graf
Pi Sigma Alpha Dexter Ridgway
PolarFit Kelsey Wilson
Polaris Rachel Cruea
Polar Cares Joey Nicoletti
Polar Merchandise (website) Thomas McArdle
Polar Paws Jacob Dingess
Polar Robotics Brian Swanson
Pre-Physical Therapy/Occupational Therapy Club Casey Miller
President's Club Ann Donnelly-Hamilton
Professional Association of Medical Laboartory Students (PAMLS) MacKenzie Kaschalk
Professional Association of Women in Science (PAWS) Amy Bauman
Psi Chi Hannah Nagle
Psi Sigma Taylor Wohlgamuth
Public Relations Student Society of America Allison Gellner
Racquetball Club Matthew Willoughby
Rho Chi Austin Hilverding
Sigma Alpha Iota Helen Heinig
Sigma Phi Epsilon Josh Purtee
Sigma Tau Delta Rachel Cruea
Sigma Theta Epsilon Matthew Hill
Society for the Advancement of Management (SAM) Stacie Melody
Society of Automotive Engineers (BAJA) Matt Harris
Society of Collegiate Journalists Shane Tilton
Society of Manufacturing Engineers (SME) Scott Rapps
Society of Medical Professionals (SMP) Heather Lochotzki
Society of Physics Students Andrew Kurtz
Society of Women Engineers Heather Sapp
St. Jude Soliders Stephanie Estell
Student Athletic Advisory Committee (SAAC) Colin Lombardi
Student Investment Group Thomas McArdle
Student Member of the American Chemical Society (SMACS) Austin Lanquist
Student National Pharmaceutical Organization (SNPA) Colin Lombardi
Student Personalized Medicine Coalition Victoria Ridge
Student Planning Committee (SPC) Rachel Doty
Student Senate Andrew Huff
Student Society of Health System Pharmacists Elizabeth Kramer
Studia Socialia Americae Nate Bracy
Tau Beta Pi Alex Strimbu
Tau Beta Sigma Jessica Wise
Theta Alpha Phi Kaitlin Jempson
Theta Chi Nathan Miller
United States Institute of Theatre Technology (USITT) Elizabeth Roth
Women's Rugby Jenna Deininger
Women's Club Fastpitch Softball Melissa Greiwe
Women's Club Soccer Stephanie Cenko
Women's Club Volleyball Marisa Rinehart
WONB Nicole Tebbe
World Student Organization Lauren Nye
Yoga Club Molly Zimmerman
Zeta Tau Alpha Katlyn Brown

Information last updated on October 13, 2016.

**If you have an update for an organization contact or would like to have your name removed from this list, please submit the president/advisor update form. The list of names will be verified with the Registrar's Office each semester with respect to FERPA and each student's release.

The Student Organization Handbook was designed to be a comprehensive guide for interest groups, recognized student organizations and their advisors. This guide contains policies and procedures relevant to student organizations as well as resources and other information. The Student Organization Handbook is available below.

AttachmentSize
PDF icon Student Organization Handbook699.98 KB
Division of Student Affairs

Adriane Bradshaw

419-772-2433
a-thompson@onu.edu
McIntosh Center: Office of Student Affairs
525 South Main Street
Ada, Ohio 45810
Monday: 8:30 a.m.-5 p.m.
Tuesday: 8:30 a.m.-5 p.m.
Wednesday: 8:30 a.m.-5 p.m.
Thursday: 8:30 a.m.-5 p.m.
Friday: 8:30 a.m.-5 p.m.
Saturday: Closed
Sunday: Closed