Skip To Main Content

Honors Day


 

Honors Day is Tuesday, April 2, 2019

 

Honors Day recognizes students and faculty whose scholarly achievement and service to the University community have distinguished them at the University and reflects great credit on Ohio Northern.

 

Today is a day to celebrate your successes and your accomplishments so far at ONU. It is also a day to commit to building your families, communities, towns, states, nations, world. The future is you. Transform it. – Dr. Anne Lippert, May 7, 2005

 

Honors Day Schedule

9-10:15 a.m.

Department of Technological Studies Awards – McIntosh Center, Ballroom

  • Epsilon Pi Tau (Technological Studies)
   
9:15-10:15 a.m. Department of History, Political Science and Geography Awards – Presser Hall, Snyder Recital Hall
  • Phi Alpha Theta (History)
  • Pi Sigma Alpha (Political Science)
  • Phi Beta Delta (International)
  • Studia Socialia Americae (Social Studies)
  • Gamma Theta Upsilon (International Geography)

9:30-10:30 a.m.

Department of Biological and Allied Health Science Awards-Science Annex 105

  • Beta Beta Beta (Biology)
 

Raabe College of Pharmacy Awards – Wesley Center, English Chapel

  • Phi Lambda Sigma (Pharmacy Leadership)
  Dicke College of Business Administration Awards – Dicke Hall, Forum
  • Alpha Mu Alpha (National Marketing)
  • Beta Alpha Psi (Financial)
  • Beta Gamma Sigma (Business Administration)
  • Sigma Iota Epsilon (Business Management)

9:30-10:30 a.m.

Department of Nursing Awards – Mathile 112

  • ONU Honor Society of Nursing
10-10:30 a.m. Kappa Mu Epsilon (Mathematics) – Mathile 247
  Department of Philosophy and Religion – Wesley Center, Burgett Lounge
  • Phi Sigma Tau (Philosophy)
  Department of Art and Design Awards – Wilson Room 115
  • Kappa Pi (Art)

10-11 a.m.

Department of Communication and Media Studies Awards – Performing Art Center 132

  • Lambda Pi Eta (Communication Studies)

10-11 a.m

Department of Human Performance and Sport Sciences Awards – Sports Center 103

11 a.m.-noon

Omicron Delta Kappa (Leadership) – Wesley Center, English Chapel

 

Alpha Lambda Delta (Freshmen) – Sports Center, North Gym
Phi Eta Sigma (Freshmen) – Sports Center, North Gym

1-2 p.m.

Theta Alpha Phi (Theatre) – Freed Center, Dance Room

2-2:30 p.m.

Delta Omicron (Music) – Presser 313

2-3 p.m.

Department of Mathematics and Statistics Awards – McIntosh Center, Ballroom
Department of Chemistry and Biochemistry Awards – McIntosh Center, Ballroom
Department of Physics and Astronomy Awards – McIntosh Center, Ballroom
  Department of Psychology, Sociology and Criminal Justice – McIntosh Center,  Activities Room
  • Psi Chi (Psychology)
  • Alpha Kappa Delta (Sociology)
  • Alpha Phi Sigma (Criminal Justice)
  Department of English – McIntosh Center, Wishing Well
  • Sigma Tau Delta (English)
  T.J. Smull College of Engineering – Wesley Center, English Chapel
2:30-3:20 p.m. Department of Music Awards – Presser Hall, Snyder Recital Hall
3-4 p.m. Department of Modern Languages Awards – Heterick Library, Rm 301
  • Pi Delta Phi (French)
  • Sigma Delta Pi (Spanish)
  • Delta Phi Alpha (German)
3-3:30 p.m. Gamma Sigma Epsilon (Chemistry) – Mathile 247
3:30-4:30 p.m. Alpha Epsilon Delta (Health Pre-Professional) Meyer 107
4-5:30 p.m. Department of Education Awards – McIntosh Center, Ballroom
  • Kappa Delta Pi (Education)
4-5 p.m. Multicultural Honors – McIntosh Center, Activities Room
 

Printable Schedule