Skip To Main Content
Skip To Main Content

2011 OAC Wrestling Championships - ONU Results

Ohio Northern Individual Results by Weight Class

Updated 5:55 pm

125

  • #2 Jerry Pasquale (ONU) won by dec. over Devin Mazik (Berg), 5-4
  • #2 Jerry Pasquale (ONU) lost by dec. to #3 John Cobos (JCU), 9-6
  • #2 Jerry Pasquale (ONU) lost by dec. to Jeremy Dombrady (BW), 5-2

133

  • #6 Jeremy Jones - 4th Place
  • #6 Jeremy Jones (ONU) lost by dec. to #3 Philip Payne (BW), 11-6
  • #6 Jeremy Jones (ONU) won by maj. dec. over Josh Cioca (Wilm), 13-4
  • #6 Jeremy Jones (ONU) won by fall over #4 Michel Halko (Musk), 5:56
  • #6 Jeremy Jones (ONU) lost by dec. to #2 Colin Dennis (MtU), 4-3 ot

141

  • #2 J.P. Hoopes - 4th Place
  • #2 J.P. Hoopes (ONU) won by dec. over Grant Steward (BW), 10-6
  • #2 J.P. Hoopes (ONU) lost by dec. to #3 Greg Ryan (JCU), 5-3
  • #2 J.P. Hoopes (ONU) won by dec. over #4 Tim Brown (Wilm), 13-8
  • #2 J.P. Hoopes (ONU) lost by dec. to Chris Osborne (Berg), 12-7

149

  • 2 Nick Hoopes - 4th Place
  • #2 Nick Hoopes (ONU) lost by dec. to #3 Andrew Johnson (Berg), 6-3
  • #2 Nick Hoopes (ONU) won by maj. dec. over Andrew Taylor (BW), 10-2
  • #2 Nick Hoopes (ONU) lost by dec. to #4 Kenny Locsei (JCU), 3-0

157

  • #2 Mick Letcher - OAC Champion
  • #2 MickĀ Letcher (ONU) won by dec. over #3 Jason Barnett (Berg), 3-2
  • #2 Mick Letcher (ONU) won by dec, over #1 Joe Spooner (MtU), 11-7

165

  • #1 Luke Miller - OAC Champion
  • #1 Luke Miller (ONU) won by dec. over #5 Adam Harris (Musk), 6-5
  • #1 Luke Miller (ONU) won by dec. over #2 Matt Curley (Berg), 6-4

174

  • #1 Kyle Kwiat - OAC Champion
  • #1 Kyle Kwiat (ONU) won by tech fall over #4 Dayne Williams (Berg), 17-1 (6:01)
  • #1 Kyle Kwiat (ONU) won by dec. over #2 Andrew Savuzzo (BW), 4-3

184

  • #2 Kyle Raber - Runner-Up (All-OAC)
  • #2 Kyle Raber (ONU) won by dec. over #3 Joseph Georgian (BW), 7-5
  • #2 Kyle Raber (ONU) lost by dec. to #1 Andy Jenkins (MtU), 7-1

197

  • #3 Matt Alexander - 3rd Place
  • #3 Matt Alexander (ONU) won by dec. over James Gilchrist (JCU), 8-3
  • #3 Matt Alexander (ONU) lost by dec. to v #2 Tristan Stoll (BW), 9-3
  • #3 Matt Alexander (ONU) won by fall over #4 Lucas Weber (Musk), 4:55
  • #3 Matt Alexander (ONU) won by dec. over Jason Russell (Berg), 8-4

285

  • #4 Justin Southwick (ONU) lost by fall to #5 Ryan Jones (BW), 2:24
  • #4 Justin Southwick (ONU) lost by fall to #3 Randy Swain (Wilm), 6:24