Skip To Main Content

2010 ONU Invitational - Ohio Northern Individual Results by Weight Class


Ohio Northern Individual Results by Weight Class

Final - Updated 6:46 pm

125

  • #8 Jerome Pasquale (ON) won by forfeit over Michael Gancer (OC3) 
  • #8 Jerome Pasquale (ON) won by maj. dec. over Cory Clolinger (MT), 12-1
  • #8 Jerome Pasquale (ON) lost by maj. dec. to #1 Johnny Papesh (CA), 11-3
  • #8 Jerome Pasquale (ON) lost by maj. dec. to #6 Myron Bradbury (LW), 14-2
  • Cody Harting (ON2)  lost by dec. to #3 Donny Herrington (WC), 5-1
  • Cody Harting (ON2) won by forfeit over Nathan Grieser (ON4)
  • Cody Harting (ON2) lost by tech. fall to v #6 Myron Bradbury (LW), 6:30 (19-3)
  • Louis Piszker (ON3) lost by tech. fall to #2 Daniel Mandara (AU), 6:07 (16-1)
  • Louis Piszker (ON3) lost by maj. dec to Cameron Weber (TC), 11-7

133

  • #8 Ryan Fowler (ON) lost by dec. to Brandon Montomery (HC), 5-3
  • #8 Ryan Fowler (ON) lost by fall to v Robert Bidlingmaier (OC3), 2:45
  • Garret Freeman (ON2) lost by maj. dec. to #5 Scott Meyer (AU), 8-0
  • Garret Freeman (ON2) won by tech. fall over Josh Swavely (ON3), 2:14
  • Garret Freeman (ON2) won by dec. over v Jeff Hart (TC2), 10-6
  • Garret Freeman (ON2) lost by maj. dec. to #7 Jordan Duckett (TU), 11-2
  • Josh Swavely (ON3) lost by maj. dec. to #6 Michael Lovitt (LW), 12-1
  • Josh Swavely (ON3) lost by tech. fall to Garret Freeman (ON2), 2:14

141

  • Brent Kramp (ON) lost by dec. to #6 Josh Johnson (LW), 9-6
  • Brent Kramp (ON) won by dec. over Chris Andrews (FN), 4-3
  • Brent Kramp (ON) lost by dec. to Jonathon Hoops (ON2), 8-4
  • Jon Hoopes (ON2) won by fall over Michel Willig (MT2), 1:38
  • Jon Hoopes (ON2) lost by dec. to #5 Kenneth Richmond (OC), 4-3
  • Jon Hoopes (ON2) won by dec. over Brent Kramp (ON), 8-4
  • Jon Hoopes (ON2) won by fall over v Stefan Chaussaard (WA2), 2:50
  • Jon Hoopes (ON2) lost by dec. to #7 Kyle Begg (TU), 4-1
  • Kyle King (ON3) lost by dec. to Ben Kieffer (HC), 9-7
  • Kyle King (ON3) won by tech. fall over David Evans (WC), 5:54
  • Kyle King (ON3) lost by dec. to #8 Ryan McKenzie (CU2), 3-1
  • Kenneth Henault (ON4) lost by dec. to #8 Ryan McKenzie (CU2), 5-0
  • Kenneth Henault (ON4) lost by maj. dec. to Matt Cunningham (WL), 9-1

149

  • Nick Hoopes (ON) won by forfeit over Josh Walbom (TU2) 
  • Nick Hoopes (ON) lost by maj. dec. to #6 Luke Lohr (WA), 11-3
  • Nick Hoopes (ON) won by dec. over Jeff Carr (FN), 7-3
  • Nick Hoopes (ON) lost by dec. to Frank Dudzik (HC3), 8-6

157

  • #3 Mick Letcher - 7th place
  • #3 Mick Letcher (ON) won by tech. fall over Sam Lombardo (WA2), 4:24
  • #3 Mick Letcher (ON) lost by fall to #6 James Myers (OC), 6:09
  • #3 Mick Letcher (ON) won by dec. over #8 Ezeikiel Hunt (CU), 14-7
  • #3 Mick Letcher (ON) lost by tech. fall to Conor Young (Ca), 3:50
  • #3 Mick Letcher (ON) won by forfeit over Alec Miller (TC)
  • Jeffrey Sommers (ON2) lost by injury default to #1 Seth Phalen (WL)
  • Jeffrey Sommers (ON2) lost by forfeit to Tyler Baker (WC)

165

  • #1 Luke Miller - Champion
  • #1 Luke Miller (ON) won by maj. dec. over Johnny Merryman (TU), 11-0
  • #1 Luke Miller (ON) won by tech. fall over #8 Alex Evanoff (WA), 15-0 (7:00)
  • #1 Luke Miller (ON) won by forfeit over #4 Jason Barnett (HC)
  • #1 Luke Miller (ON) won by dec. over #6 Billy Painter (ON2), 5-2
  • #6 Billy Painter - 2nd Place
  • #6 Billy Painter (ON2) won by forfeit over Ryan Murphy (TC2)
  • #6 Billy Painter (ON2) won by dec. over v #3 David Clemens (CA), 6-5
  • #6 Billy Painter won by dec. over #7 Jarred Shaw (WL), 9-4
  • #6 Billy Painter (ON2) lost by dec. to #1 Luke Miller (ON), 5-2
  • Kyle Raber (ON3) won by tech. fall over Peter Lewis (AU2) 6:30 (16-0)
  • Kyle Raber (ON3) won by dec. over Richard Condon (LW), 14-10
  • Kyle Raber (ON3) lost by dec. to v #7 Jarrod Shaw (WL), 10-4
  • Kyle Raber (ON3) lost by dec. to #5 Thomas Grazel (AU), 6-2

174

  • #1 Kyle Kwiat - 1st place
  • #1 Kyle Kwiat (ON) won by tech. fall over Justin Meineke (MT), 4:30
  • #1 Kyle Kwiat (ON) won by maj. dec. over #8 Josh Ashbrook (AU), 9-0
  • #1 Kyle Kwiat (ON) won by tech. fall over #4 Dayne Williams (HU2), 3:35
  • #1 Kyle Kwiat (ON) won by forfeit over Caleb Browner (CA2)

197

  • #2 Matt Alexander - 2nd place
  • #2 Matt Alexander (ON) won by dec. over Aaron Sullenger (OC2), 5-3
  • #2 Matt Alexander (ON) won by dec. over v #7 Corby Running (AU), 4-2
  • #2 Matt Alexander (ON) won by dec. over #3 Jacob Bradford (LW), 7-4
  • #2 Matt Alexander (ON) lost dec to #1 Mitch Knapp (WL), 6-5
  • Drew Swick (ON2) lost by dec. to Jacob Linn (WA), 5-2
  • Drew Swick (ON2) lost by maj. dec. to #1 Mitch Knapp (WL), 12-2
  • Drew Swick (ON2) won by fall over Dillon Burk (MSJ2), 1:22
  • Michael Pawlitz (ON3) won by maj. dec. over Alexander Mott (CU), 10-2
  • Michael Pawlitz (ON3) lost by dec. to #3 Jacob Bradford (LW), 7-6
  • Michael Pawlitz (ON3) won by maj. dec over William Roosa (TC3), 11-3
  • Michael Pawlitz (ON3) lost by dec. to v #6 Andrew Lovins (HC), 6-2
  • Colton Zody - 8th Place
  • Colton Zody (ON4) won by dec. over Tyler Lewis (WA2), 5-3 (SV1)
  • Colton Zody (ON4) won by dec. over #5 Justin Leonard (OC), 6-5
  • Colton Zody (ON4) lost by dec. to v #4 Spencer Adams (CA), 12-5
  • Colton Zody (ON4) won by tech. fall Nathan Isomovsky (MT), 1:31
  • Colton Zody (ON4) lost by dec to #6 Andrew Lovins (HC), 7-4
  • Colton Zody (ON4) lost by dec. to Scott Werm (CA2), 7-0

285

  • #5 Joe Fisher - 5th Place
  • #5 Joe Fisher (ON) won by tech. fall over Bradley Rogers (CU1), 2:25 (16-0)
  • #5 Joe Fisher (ON) won by dec. over Sean Brooks (MT2), 4-3
  • #5 Joe FIsher (ON) lost by maj. dec. to v #4 Jacob Southwick (AU), 8-0
  • #5 Joe Fisher (ON) won by forfeit over Travis Miller (TC)
  • #5 Joe Fisher (ON) won by tech. fall over #8 Nick Hamilton (TU), 2:33
  • #5 Joe Fisher (ON) lost by dec. to  #2 Matthew Clum (FN), 5-2
  • #5 Joe Fisher (ON) won by dec. over #7 Chris Daniels (CA), 4-2