Skip To Main Content

Endowed Chairs

ELEANOR H. AND ROBERT W. BIGGS CHAIR IN CHEMISTRY

RECIPIENT LIST

2017- 18 Dr. Jake Zimmerman

2016-17 Dr. Kimberly Broekemeier

2015-16 Dr. Tevye Celius

2014-15 Dr. Jake Zimmerman

2013-14 Dr. Brad Wile

2012-13 Dr. Amelia Anderson-Wile

2011-12 Dr. Jake Zimmerman

2010-11 Dr. Teyve Celius

2009-10 Dr. Jeffrey Gray

2008-09 Dr. Christopher Bowers

2007-08 Dr. Christopher Bowers

2006-07 Dr. Kimberly Broekemeier

2005-06 Dr. Brian Myers

2004-05 Dr. Jeffrey Gray

 

ELEANOR H. AND ROBERT W. BIGGS CHAIR IN THE ARTS

RECIPIENT LIST

2017- 18 Dr. Laurie Bell

2016-17 Dr. Sarah Waters

2015-16 Dr. Sarah Waters

2014-15 Professor Melissa Eddings Mancuso

2013-14 Dr. Rebecca Casey

2012-13 Professor W. Brit Rowe

2011-12 Dr. Laurie Bell

2010-11 Professor W. Brit Rowe

2009-10 Dr. Steve Iseman

2008-09 Professor Melissa Eddings

2007-08 Dr. Laurie Bell

2006-07 Professor Melissa Eddings

2005-06 Dr. Steve Iseman

2004-05 Dr. Edwin Williams

 

ELEANOR H. AND ROBERT W. BIGGS CHAIR IN SCIENCES

RECIPIENT LIST

2017- 18 Dr. Rodney Anderson

2016-17 Dr. Jason Pinkney

2015-16 Dr. Linda Young

2014-15 Dr. Terry Sheridan

2013-14 Dr. John Jay Mager

2012-13 Dr. Melitta Caragiu

2011-12 Dr. William Theisen

2010-11 Dr. Robert Verb

2009-10 Dr. Jason Pinkney

2008-09 Dr. Terry Sheridan

2007-08 Dr. Nancy Woodley

2006-07 Dr. Amy Aulthouse

2005-06 Dr. Melitta Caragiu

2004-05 Dr. Rema Suniga

 

WILFRED E. BINKLEY CHAIR OF HISTORY AND POLITICAL SCIENCE

RECIPIENT LIST

2017- 18 Professor Raymond Schuck

2016-17 Dr. John Lomax

2015-16 Dr. Russ Crawford

2014-15 Dr. Michael Loughlin

2013-14 Dr. John Lomax

2012-13 Dr. Russ Crawford

2011-12 Dr. Michael Loughlin

2010-11 Dr. John Lomax

2009-10 Mr. Michael Loughlin

2008-09 Dr. Ellen Wilson

2007-08 Dr. John Lomax

2006-07 Dr. Michael Loughlin

2005-06 Dr. Ellen Wilson

2004-05 Dr. John Lomax

 

IRENE CASTEEL CHAIR IN EDUCATION, PROFESSIONAL AND SOCIAL SCIENCES

RECIPIENT LIST

2017- 18 Dr. Megan Clegg-Kraynok

2016-17 Dr. Phillip Zoladz

2015-16 Dr. Brian Hofman

2014-15 Dr. Kristie Payment

2013-14 Dr. Richard Miller

2012-13 Dr. Debra Gallagher

2011-12 Dr. Robert Carrothers

2010-11 Dr. Ronald Kieffer

2009-10 Dr. Adam Stienecker

2008-09 Professor Paul Nutter

2007-08 Dr. Tena Roepke

2006-07 Mr. Kurt Wilson

2005-06 Dr. David Rouch

2004-05 Dr. Keith Durkin

 

MARY REICHELDERFER CHAIR IN MATHEMATICAL SCIENCES

RECIPIENT LIST

2017- 18 Dr. Ronald Johns

2016-17 Dr. Mihai Caragiu

2015-16 Dr. Mahammad Zaki

2014-15 Dr. Ryan Rahrig

2013-14 Dr. Khristo Boyadzhiev

2012-13 Ronald Johns

2011-12 Dr. Mihai Caragiu

2010-11 Dr. Sandra Schroeder

2009-10 Dr. Harold Putt

2008-09 Dr. Donald Hunt

2007-08 Dr. Mihai Caragiu

2006-07 Dr. Khristo Boyadzhiev

2005-06 Dr. William Fuller

2004-05 Dr. Mihai Caragiu

 

SARA A. RIDENOUR CHAIR OF HUMANITIEIS

RECIPIENT LIST

2017- 18 Dr. Lisa Robeson

2016-17 Dr. Erica Neely

2015-16 Dr. Robert Scott

2014-15 Dr. John Paul Kanwit

2013-14 Dr. Forrest Clingerman

2012-13 Dr. Jonathan Pitts

2011-12 Dr. Mark Dixon

2010-11 Dr. Errol Katayama

2009-10 Dr. James Walter

2008-09 Dr. Lisa Robeson

2007-08 Dr. Pat Croskery

2006-07 Dr. Raymond Person

2005-06 Dr. William O’Connell

2004-05 Dr. Thomas Finn

 

KERNAN ROBSON CHAIR OF GOVERNMENT

RECIPIENT LIST

2017- 18 Dr. Robert Alexander

2016-17 Dr. Kofi N’sia-Pepra

2015-16 Dr. Robert Alexander

2014-15 Dr. Kofi N’sia-Pepra

2013-14 Dr. Robert Alexander

2012-13 Dr. JoAnn Scott

2011-12 Dr. David R. Smith

2010-11 Dr. Robert Alexander

2009-10 Dr. David R. Smith

2008-09 Dr. JoAnn Scott

2007-08 Dr. Robert Alexander

2006-07 Dr. Andrew Ludanyi

2005-06 Dr. David R. Smith

2004-05 Dr. JoAnn Scott

 

HERBERT F. ALTER CHAIR OF ENGINEERING SCIENCE

RECIPIENT LIST

2017- 18 Dr. Heath LeBlanc

2016-17 Dr. Srinivasa Vemuru

2015-16 Dr. Heath LeBlanc

2014-15 Dr. Firas Hassan

2013-14 Professor David Retterer

2012-13 Dr. Sami Khorbotly

2011-12 Dr. John Estell

2010-11 Dr. Kenneth Reid

2009-10 Professor David Retterer

2008-09 ---

2007-08 Dr. Srinivasa Vemuru

2006-07 Dr. Les Thede

2005-06 Dr. Khalid Al-Olimat

2004-05 Dr. Srinivasa Vemuru

 

ENGINEERING CENTENNIAL ALUMNI

RECIPIENT LIST

2017- 18 Dr. David Johnstone

2016-17 Dr. Ahmed Abdel-Mohti

2015-16 Dr. Bryan Boulanger

2014-15 Dr. Bryan Boulanger

2013-14 Dr. Robert Ward

2012-13 Dr. Robert Ward

2011-12 Dr. Jon Smalley

2010-11 Dr. Robert Ward

2009-10 Dr. Farhad Reza

2008-09 Dr. Robert Ward

2007-08 Dr. Subhi Bazlamit

2006-07 Dr. Bruce Berdanier

2005-06 Dr. Jon Smalley

2004-05 Dr. Robert Ward

 

LEROY H. LYTLE DISTINGUISHED CHAIR OF MECHANICAL ENGINEERING

RECIPIENT LIST

2017- 18 Dr. Jed Marquart

2016-17 Dr. Jed Marquart

2015-16 Dr. David Sawyers

2014-15 Dr. David Mikesell

2013-14 Dr. David Sawyers

2012-13 Dr. Michael Rider

2011-12 Dr. David Mikesell

2010-11 Dr. David Mikesell

2009-10 Dr. Hui Shen

2008-09 Dr. David Sawyers

2007-08 Dr. Jed Marquart

2006-07 Dr. John-David Yoder

2005-06 Dr. John-David Yoder

2004-05 Dr. Jed Marquart

 

GEORGE WILLARD PATTON CHAIR OF BUSINESS AND ECONOMICS

RECIPIENT LIST

2017- 18 Professor David Savino

2016-17 Dr. Jill Christopher

2015-16 Professor David Savino

2014-15 Professor David Savino

2013-14 Dr. Michele Govekar

2012-13 Dr. Paul Govekar

2011-12 Professor David Savino

2010-11 Dr. Michele Govekar

2009-10 Dr. Robert Kleine, III

2008-09 Dr. Michele Govekar

2007-08 Dr. Robert Kleine, III

2006-07 Dr. Jeffrey Heinfeldt

2005-06 Dr. Anas Alhajji

2004-05 Dr. Robert Kleine, III

 

ELLA A AND ERNEST H FISHER CHAIR

RECIPIENT LIST

2017- 18 Professor Bruce Frohnen

2016-17 Professor Bruce Frohnen

2015-16 Professor Michael Lewis

2014-15 Professor Michael Lewis

2013-14 Professor John H. Martin

2012-13 Professor John H. Martin

2011-12 ---

2010-11 Professor John Christoff

2009-10 Professor Scott Gerber

2008-09 Professor Scott Gerber

2007-08 Professor Victor Streib

2006-07 Professor Victor Streib

2005-06 Professor Victor Streib

2004-05 Professor Douglas Litowitz